۱۳۹۵/۰۹/۳۰

نشست فصلی احزاب استان با جناب آقای صالحی استاندار محترم

استاندار خراسان شمالی در نشست فصلی احزاب و تشکل های سیاسی که در آستانه تشکیل خانه احزاب در این استان برگزار شد، بر حمایت همه جانبه از راه اندازی این تشکل صنفی ویژه احزاب، لزوم ایفای وظیفه احزاب و گروه های سیاسی در حفظ و تحکیم انسجام و یکپارچگی ملی را مورد تأکید قرار داد.

به گزارش روابط عمومی استانداری، در این نشست که مقارن ظهر سه شنبه برگزار شد، استاندار با اشاره به فراهم شدن مقدمات راه اندازی خانه احزاب در استان، به برخی انتظاراتی که از احزاب و تشکل های سیاسی توقع می رود، اشاره کرد و گفت: کمک به تقویت اهداف نظام و حفظ انسجام و یکپارچگی ملی و بسترسازی برای افزایش سطح مشارکت سیاسی عمومی به ویژه در آستانه انتخابات از این جمله است.
محمدرضا صالحی از خانه احزاب به عنوان یک تشکل صنفی یاد کرد که وظیفه نهادینه سازی تحزب و ایجاد شرایط مناسب فعالیت حزبی، جلوگیری از بروز تنش های احتمالی بین احزاب و گروه های سیاسی، نقد منصفانه عملکرد دولت و ارائه راهکار و پیشنهادهایی برای بهبود امور جاری و توسعه استان را بر عهده دار است و افزود: با کمک احزاب می توان در زمینه پیشبرد برنامه های اقتصاد مقاومتی یا مبارزه با فساد به بهترین شکل بهره گرفت.
مقام عالی دولت در خراسان شمالی، احزاب و رسانه ها را به عنوان دو عامل موثر در نظارت فراگیر مردمی برشمرد و تصریح کرد: کمک به تضمین سلامت و امنیت انتخابات با همه مقدمات آن، فارغ از نگاه و سلیقه های صرف سیاسی شخصی، از دیگر نکاتی است که از احزاب توقع می رود.
رئیس شورای تأمین استان از تأمین امنیت اجتماعات و سخنرانی افراد و گروه های سیاسی هم دفاع کرد؛ به گفته وی، برقراری امنیت انتخابات ازجمله زمینه سازی برای سخنرانی افراد مختلف وظیفه ای است که بر عهده دستگاه اجرایی قرار دارد و در این حوزه هم تلاش می شود از دخالت دادن سلیقه های شخصی و خطوط قرمز مصنوعی بدون حکم مقام ذی صلاح قضایی اجتناب شود.
استاندار با اشاره به رونمایی رئیس جمهوری از منشور حقوق شهروندی، بروز اختلافات فکری در امور سیاسی را طبیعی دانست و در عین حال گفت: همه ما زیر چتر نظام جمهوری اسلامی و ذیل قانون اساسی فعالیت می کنیم و باید در موارد اختلافی، تحت این اصول و ضوابط عمل کنیم.
صالحی خطاب به مسئولان نمایندگی های احزاب و تشکل های سیاسی در استان تصریح کرد: باید در موقع لزوم و در برابر مانع تراشی های بیرونی مقابل نظام، همه ما ید واحده باشیم.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار هم در این نشست با اشاره به فاصله چندماهه تا برگزاری دو انتخابات مهم ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا، حق تشکیل احزاب و گروه های سیاسی را از جمله حقوق مندرج ذیل فصل حقوق ملت در قانون اساسی خواند و گفت: حق تحزب، از حقوق مورد احترام دولت یازدهم است و در چارچوب قانون از فعالیت احزاب شناسنامه دار حمایت می شود.
محمدتقی ایرانی رونمایی از منشور حقوق بشر از سوی رئیس جمهوری را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در 22 خرداد 92، نسیم آزادیخواهی و تحزب در کشور جان تازه ای گرفت و باید با مدیریت درست و تحمل آرا و عقاید دیگران و سعه صدر همه افراد و نهادها به ویژه احزاب، از این فضای مساعد در نظام مردمسالاری دینی بهره برد.
وی ابراز امیدواری کرد که تمام اصول مندرج در منشور حقوق شهروندی که همگی برگرفته از قانون اساسی است، به همت دولت و همکاری قوای دیگر عملیاتی شود و جایگاه حقوق شهروندی در کشور ارتقا یابد.
این مقام اجرایی استان، خراسان شمالی را به دلیل تنوع فرهنگی، مذهبی و قومیتی اش، نمادی از همزیستی مسالمت آمیز و رواج گفتمان ها توصیف کرد و گفت: همه احزاب و گروه های سیاسی هم از نظر حق آزادی بیان نزد ما یکسان هستند و برای استیفای حقوق صنفی و قانونی آن ها می کوشیم و هرگز اجازه نمی دهیم عده ای فضای سیاسی مناسب استان را دچار چالش کنند و به حاشیه بکشانند.
وی که تندروی و افراط را سبب محدود شدن فضای باز سیاسی موجود دانست، از جمله رویکردهای دولت را زمینه سازی برای برگزاری انتخاباتی سالم و قانونمند و تضمین آزادی رقابت سیاسی برای همه گروه ها برشمرد.
در پایان این نشست مقرر شد، انتخابات هیئت اجرایی 7 نفره خانه احزاب استان به زودی برگزار شود تا احزاب استان صاحب یک تشکل صنفی مخصوص خود شوند.
تاکنون 25 حزب و تشکل سیاسی در خراسان شمالی شامل 15 حزب اصلاح طلب، 8 تشکل اصولگرا و 2 حزب مستقل، مجوز فعالیت دریافت کرده اند./

منبع : دفتر امور سیاسی و انتخابات استانداری خراسان شمالی
تعداد بازدیدها : ۹۲
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

اخبار استانداری
           
اخبار برگزیده